\n

Zekâ Geliştiren Besinler Nelerdir?

Aralık 31st, 2010

Zekâ Geliştiren Besinler Nelerdir? Besinlerin Zekâ Gelişimine Etkileri Nelerdir?

Zekâ; algı, kavrama, yargı, sentez, dikkat, hafıza süreçlerinin bütünüdür. Bu bilişsel süreçlerin oluştuğu ve olgunlaştığı organ beynimizdir. Beyin gelişimi, anne karnında başlar ve doğumdan sonra devam eder. Doğumdan sonraki en önemli devre ise 0-2 yaş aralığıdır. İlk 18 ay boyunca beynin büyüdüğünü baş çevresi ölçümleriyle tespit edebiliriz. Hatta beyin büyümesinin önünde engel olarak görülen bıngıldakların erken kapanma olasılığı bizi korkutur. Doğumda 35 cm civarında olan baş çevresi ölçümü, 18.ayda 45-47,5 cm’ ye kadar ulaşır. Beynin büyüme ve gelişimi 5 yaşına kadar devam eder. İşte bu süreçte zekâ gelişimine etki eden pek çok etmenin yanında beslenme faktörü de önemli rol oynar.

Zekâ gelişiminde hangi besinler önemlidir? Zekâyı geliştiren besinler diğer bir deyişle beyin gelişimine katkısı olan besinler nelerdir? Zekâyı geliştiren besin öğeleri; omega-3 yağ asitleri, kolin, demir, çinko, iyot, folik asit ve antioksidan maddelerdir (A vitamini,C vitamini, E vitamini, selenyum, fenolik bileşikler).
Zekâ gelişimi için hamilelik ve emziklilikte Omega 3, Omega 9, folik asit, demir, çinko, kolin, iyot kullanımına özellikle önem verilmeli. Bunların doğal kaynağı olan soğuk deniz balıkları, zeytinyağı, soya yağı, balık yağı, ceviz, badem, keten tohumu, yumurta, et, ıspanak, semizotu, sebzeler- meyveler, beslenme düzenlerine eklenmeli ve yeterli miktarda vücuda alınmalı. Emzirme mümkün olduğu kadar çok yapılmalı. Yaşı geldi diye emzirme – başkaca bir sorun yoksa- bırakılmamalıdır. Yine de zekâyı geliştiriyor diye hiçbir yiyeceği de aşırı ve tek taraflı tüketmemeli. İhtiyaç kadar tüketilmeli. Gerekirse besin desteği şeklinde güvenilir adreslerden takviye alınmalıdır.

Farklı ihtiyaçlarınız için şu siteleri de ziyaret edebilirsiniz: 

 http://www.saglikvebeslenme.com/                                                                                                                                         http://hcuysal.flptr.com/hcuysal/

Zekâ Geliştiren Besinler Nelerdir? Hakkında Yorum Yap

Önemli Not : Yorumlarınız site yönetimi onayladıktansonra burada görünecektir. Bu sebeple yorumunuz onaylanana kadar tekrar aynı yorumu yollamayınız.