\n

Kolin Nedir?

Aralık 25th, 2010

Kolin  ve Faydaları: B grubu vitaminlerindendir. Suda erir. Vücutta çeşitli fosfolipitlerin yapısında bulunur. Fosfolipitlerin taşınması, sentezlenmesi ve metabolizmasında, asetilkolin sentezinde görevi vardır. Asetilkolin sinir iletilerinde önemli rolü olan bir maddedir. Beyindeki kimyasal olayların gerçekleşmesi için önemli bir vitamindir. Hafıza için gereklidir. Beyin gelişimine yardımcıdır. Büyümeye yardımcı, karaciğer yağlanmasını önleyici, bazı hormonların yapımına yardımcıdır. Yaşlanmadan kaynaklanan hafıza kayıplarına iyi gelmektedir.

Kolin yetersizliğinde karaciğerle ilgili ve kaslarla ilgili bozukluklar olabilir.

Kolin kaynakları:  Yumurta sarısı, süt, sakatatlar, soya fasulyesi, kuru baklagiller, tam tahıl, etler, sütler…

Kolin, yiyeceklerde yaygın şekilde bulunduğu için eksikliğine rastlanmaz. Ama kolin, çocukların beyin gelişimi açısından oldukça önemli bir vitamindir. Kolin, beyindeki hafıza hücrelerinde bulunur ve hücreler ne kadar çok kolin içerirse hafıza o kadar iyi çalışır. Beyin gelişimi anne karnındaki dönemi de kapsadığı için, hamile ve emzikli kadınların kolin içeren besin tüketimine önem vermelidir. Ayrıca annenin kolin içeren besinlerle beslenmesi sonucu anne sütüne geçeceğinden bebeklere yeterli düzeyde anne sütü verilmelidir. Kolinden çok zengin olan yumurta sarısı bebeklere beyin gelişimi yani zeka gelişimi için 6-7. aydan itibaren her gün bir adet verilmelidir

Farklı ihtiyaçlarınız için şu siteleri de ziyaret edebilirsiniz: 

 http://www.saglikvebeslenme.com/                                                                                                                                        

Kategoriler : Vitaminler

Kolin Nedir? Hakkında Yorum Yap

Önemli Not : Yorumlarınız site yönetimi onayladıktansonra burada görünecektir. Bu sebeple yorumunuz onaylanana kadar tekrar aynı yorumu yollamayınız.