\n

Zerdeçal Nedir,Nasıl Kullanılır?

Ekim 16th, 2010

Zerdeçal, sarı çiçekli, büyük yapraklı, rizomlu (toprak altında bulunan, yukarı doğru filizler, aşağı doğru kökler veren kalın yatay gövde) çok yıllık bir bitkidir. Daha çok Asya’ nın tropik bölgelerinde yetişir. Güney Asyalıların yemek ve şifa kültüründe çok kullanılan bir bitkidir. Baharat ve halk ilacı olarak kullanılan zerdeçal bir çok hastalığın önlenmesi ve tedavisinde önemli roller oynar. Bu konuda binlerce araştırma yapılmıştır. Ucuz olması sebebiyle ilaç sanayi pek ilgilenmemiştir.

Zerdeçalın diğer bilinen isimleri: Zerdeçöp, safran kökü, sarı boya (ipek , ince deri boyama ve kına yakmada kullanılan bir kök boyadır.), zerde çay, Hint safranı, Curcuma Longa, zingiberaceaedir ve fenolik bileşiklerden polifenolik bir bileşiktir.

Piyasada parmak şeklinde (odun görünümünde) ve toz şeklinde bulunur. İçeriğinde çok fazla madde vardır. Fakat en önemli aktif maddesi kurkumin (curcumin) dir. 3 gr (1 tatlı kaşığı) zerdeçalda 30 ila 90 mg kurkumin vardır. Günlük 200 mg (3-4 silme tatlı kaşığı) toz zerdeçal antienflamatuar, antikanserojen,  antiaterojenik etkisi olduğu saptanmıştır. Üstelik kullanımının vücuda yan etkisi saptanmamıştır.

Zerdeçal şu alanlarda etkilidir:

  • Zerdeçal en etkin ve yaygın kullanılan antioksidanlardandır.
  • Enflamasyonu önlemede etkilidir. İltihap oluşturan kimyasal maddelerin ortaya çıkışını geciktirir ve hafifletir.
  • Solunum yolu enfeksiyonlarında yaygın olarak kullanılan bir halk ilacıdır.
  • Zerdeçalın aktif maddesi curcumin kansere karşı koruma sağlar hem de bazı kanser lerde tedavi edici olarak kullanılmıştır. Tümör hücrelerinin üremesini engeller, toksik yan ürünlerini azaltır.
  • Başta MS, katarakt oluşumu, karaciğer hasarı, kalp damar sağlığı (enfarktüs), felç olmak üzere daha bir çok hastalıklar üzerine olumlu etkileri vardır.
  • Antioksidan ve antienflamatuar etkisi ile Alzheimer hastalığına gidişi önler veya yavaşlatır.

Zedeçal nasıl kullanılır?

Zerdeçal kök veya toz şeklinde satılır.  Kurutulmuş zerdeçal öğütülüp toz haline getirilir. Bal ile karıştırılıp sabahları 1 çay kaşığı olmak üzere bu karışımdan yenilebilir. Yemeklere (balık, pilavlar, etler, ve çeşitli sebzeler) baharat olarak eklenebilir. Çay olarak demlenip içilebilir. Çay için; 1-3 gr toz veya kök zerdeçal üzerine 2,5 su bardağı kaynar su dökülüp 7-8 dakika bekleterek demlenir. Süzülerek içilir. Piyasada zerdeçal çayı şeklinde de satılanları var.Ayrıca zerdeçal, kapsül halinde besin takviyesi olarak da piyasada mevcut.

Zerdeçal Nedir,Nasıl Kullanılır? Hakkında Yorum Yap

Önemli Not : Yorumlarınız site yönetimi onayladıktansonra burada görünecektir. Bu sebeple yorumunuz onaylanana kadar tekrar aynı yorumu yollamayınız.