\n

Kemik Çürümesi, Kemik Ölümü ( Osteonekroz,)

Ekim 4th, 2010

Kemik Çürümesi, Kemik Ölümü ( Osteonekroz,)

 Daha çok kalça ekleminde, aktivite ile başlayan kasıkta hissedilen ağrılarla kendini belli eden kemik ölümü ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Kemik dokusu kan dolaşımı olan canlı bir yapıdır ve herhangi bir nedenle buradaki kan dolaşımı bozulursa kemik dokusu ölümü gerçekleşir. Kan dolaşımının bozulmasına bağlı olarak özellikle uyluk kemiğinin ucunda bulunan ve kalça eklemini oluşturan baş kısmında kemik çürümesi oluşur. Eklem yüzeyleri arasındaki uyumun bozulması sonucu da kalça ekleminde süratli bir kireçlenme ortaya çıkmaktadır. Bunu erken evrede kireçlenme ortaya çıkmadan hastalığın ilerleyişini durdurmak kemiğin çökmesini, eklem bozulmasını ve dolayısıyla eklem kireçlenmesini önlemek gerekir.

Tedavi uygulanmazsa kısa sürede kalça eklemi ileri derecede ağrılı bir hal alabilir. Kasıkta başlayan ağrı bunun ilk belirtisidir. Ağrılar git gide devamlı bir hal almaya başlar ve hastalık ilerledikçe geceleri de ağrılar devam eder. Hastalığın son evresinde kalça eklemi tamamen işe yaramaz hale gelir ve üzerine binen vücut yükünü taşıyamaz. Sonuçta hastanın tüm aktiviteleri kısıtlanır, ağrı var diye yürüyemez, hareket etmek istemez, bu defa da kaslar zayıflar, kullanılmayan kaslar zayıflayınca komplike sorunlar ortaya çıkar.

İnsanın aktif yaşamını sabote eden kemik çürümesi hastalığı ile mücadele etmek için erken evrede tanı konulması önem kazanır. Henüz eklemde bozulma- kireçlenme ortaya çıkmamış ise ve hasta 50 yaşın altında ise eklemi koruyucu tedavi uygulanır. Eklem koruyucu tedavide en çok başarı oranına sahip tedavi şeklicanlı kemik nakli tedavisidir. Canlı kemik nakli tedavisinde, bir ameliyatla kemiğin içindeki ölmüş kemik dokusu temizlenip, bacaktan atar ve toplar damarı ile birlikte bacak kemiğinden alınan parça kalça veya ölü kemik dokusu olan yere yerleştirilir. Bu işlem mikrocerrahi yöntemiyle  damarların kalçadaki aynı tür damarlara dikimiyle tamamlanır. Kısaca Osteonekroz hastalığında tedavi 4 evrede gerçekleşir.1. ve 2. evrelerde kemiğin çürümesini önlemek için çeşitli tedaviler uygulanır.3. evre ameliyatla sonuçlanır. 4. evrede kemik kaybedilmiştir. Ancak protez takılarak hastanın ileriki hayatını daha kolay sürdürmesine yardımcı olunur.

Kemik çürümesinin nedenleri: Kemik dokusu kan dolaşımı olan canlı bir yapıdır. Herhangi bir nedenle kan dolaşımının bozulması kemik dokusunun ölümüne sebep olur.  Kan dolaşımındaki bozukluğun bazen hiçbir nedeni bulunamaz. Bazen sistemik hastalıkların varlığı bunu yapar.

Kan dolaşımı bozukluğunun görülme sebeplerinden en fazla kortizon ilacı kullanımı sorumludur. Normal şartlarda kortizon çok kıymetli bir tedavi ilacıdır. Bazı hastalıklar sadece ve sadece kortizon ilacı ile tedavi edilebilir. Üstelik vücutta da kortizon hormonu böbreküstü bezinde salgılanmaktadır. Ama tedavi için ekstradan kortizon kullanımı kalça eklemleri başta olmak üzere,dizlerde omuz eklemlerinde bölgesel kemik ölümlerine yol açma gibi bir yan etkiye sahiptir.

Kalça eklemi ve diğer eklem ve kemiklerde protez takma aşamasına gelebilecek kadar zarar veren eylemler şunlardır: Aşırı sigara ve alkol kullanmak, kortizonlu ilaç kullanmak, hareketsiz yaşam tarzı…

Kemik çürümesine giden süreçte neden hemen protez takılmaz? Hastanın kalça eklemindeki probleme dayanabildiği ölçüde dayanması istenir. Protez takma yaşını mümkün olduğunca geciktirmek gibi bir seçimin nedeni genç yaştakilerde protezin ömrünün bitmesi nedeniyle tekrar yeni protez takmak gerekliliği doğurmasıdır. Bu da hem ekonomik yönüyle hem de tekrar ameliyat olma bakımından istenmeyen bir durum olur. Bütün bunlara rağmen mecburiyetler (trafik kazası geçirenler, çeşitli düşme ve çarpmalar sonucu eklem defomasyonu olanlar) karşısında protez takılması gereken durumlar ortaya her zaman çıkabilir ve protez takmak kaçınılmaz olur.

Protezlerin titanyum, krom molibden, paslanmaz çelik gibi materyallerden yapılan çeşitleri vardır. Protezler vücutta oldukça uzun zaman bir sorun çıkarmadan kalabilmektedir. Bu süre 15 yıl ile 25 yıl arasında değişir. Bu açıdan kalça ekleminde kullanılan protezlerin ve benzer protezlerin MR çekimine uyumlu olması istenir. İlerde MR çekilmesi gereken durumlar olabileceği göz önüne alınır. Paslanmaz çelikten yapılan protezler MR’ a uyumlu değildir.

Kimler Osteonekroz olmamak için daha dikkatli olmalıdır?

Kortizonla tedavi edilen kişiler, damar sağlıkları bozuk olanlar, damar iltihabı olan kişiler, şeker hastaları, romatizma özellikle eklem romatizması olan kişiler, alkol ve sigara kullananlar, yaşlılar ve kendini bu açıdan iyi hissetmeyenler muhtelif zamanlarda tüm vücudu kapsayan tetkiklerin yanında, kemik ve eklem tetkikleri için de hekimlere başvurmalıdırlar.

Kireçlenme olmaması için günlük hareketin yanısıra 20- 30 dakikalık egzersiz veya yürüyüşler -her durum için faydalı olduğu gibi-  osteonekrozda da (önlemek açısından) faydalı olur.

Nasıl beslenilmelidir? Damar sağlığını koruyan beslenme şekli benimsenmeli. Özellikle omega çeşitleri bağışıklık sistemini güçlendirip damar sağlığına da olumlu etkileri sebebiyle beslenme düzenimize dahil edilmelidir. Tüm besin gruplarından dengeli ve yeterli alınmalı, kemik ve eklemler için gerekli olan kalsiyum (kemik ve dişlerin en önemli yapı maddesi, kanda da yeterli miktarda olması gerekir, değilse kemikten çekilip kana verilmesi olur ki bu da kemik sağlığını olumsuz etkiler), fosfor (Kemik ve dişlerin yapı maddesidir, eksikliğinde eklem iltihabı da görülür), magnezyum (kasların düzenli çalışması, damarların esnekliğini artırma görevleri nedeniyle), demir (dokulara oksijen taşıyan mineral olduğu için), iyot (sinir ve kemik dokusunun yenilenmesindeki görevi nedeniyle) gibi mineraller, C vitamini, D vitamini, B grubu vitaminleri içeren yiyecekler beslenmemizde bulundurulmalıdır.

Kemik Çürümesi, Kemik Ölümü ( Osteonekroz,) Yorumları - 25 Yorum Yapılmış

 1. abidin diyor ki:

  sayın hocam
  13 haziran 2009 yılında trafik kazası geçirdim. kalça kemiğimde şiddetli ağrı olmasına rağmen birşey yok dediler. trafik sigortasından maddi tazminat almak için kurul kararı çıkarırken kalça kemiğimde asetabulum kırığı ve kemik çürümesi denildi. ve 4 yıl sonra kalça protezi takılacağını söyledi doktor. fakar kemik naklinin kurumunuz yaptığını duydum. eğer böyle bir ameliyat yapıyorsanız tarafıma bilgi verirseniz sevinirim. ben devlet memuruyum ve trafik sigortası kapsamında ameliyat masraflarıda ödenebilecek bir durumdayım. saygılarımla.

 2. aysel diyor ki:

  eşimde kalça çürümesi var amaliyat olduk kaynak yapıldı ama agrılarımız sürüyor aloveradan ne kullana biliriz kemikleri güçlendirp agrıları gidermek için

 3. hcuysal diyor ki:

  Merhabalar Aysel Hanım. Öncelikle acil şifalar diliyorum. Aloe veradan Freedom adlı ürünü ve cilt üstüne sürülmek üzere de Aloe MSM Gel ürününü kullanabilirsiniz. http://hcuysal.flptr.com adresinden temin etmeniz mümkün.

 4. pusat diyor ki:

  mrb benin elşimde keinböck hastalıgı oldu işyerinde çalışırken agır bir nesneyi yiterken elimden ses geldi elim şişti aşırı agrı sızama ve yanma oldu gece çaışıyordum hastaneye gitmedim sabh doktora gitim alçıya faln aldır şimdi ameliyat oldum radyal kısaltma yaptılar elim yine aynı sadece ameliyat sonra şişme gitti elimi aşgı yukarı oynatamıyorum kısıtlama oldu bir daha mr çekildim bu sefer osteonekroz-3b dedi doktor fizik tedaviye gittim doktor elin geçmeye bilir deedi magdurluk için başvur dedi şimdi agrı böümnde tedavi görüyom blok yapacaklar bogaz boşlugumdan yüksek derecede agrı kesicienjekte edecekler en son olrak eli dondurulması söz konusu ne ypmam lazım tşk

 5. veysi özer diyor ki:

  merhaba abla ben ayak bileği çatlağı ve kemik ölümünden ameliyat oldum. Bu aşamada nasıl bir tedavi yapmalıyım

 6. Meletem diyor ki:

  Merhaba ben 20 yaşındayım ve Spina Bifida hastasıyım .
  Ayak bileğimden aşşağısını hissetmiyorum .
  Şekil bozukluğuda var .
  Bunun dışında benim bileğimde ağrılarımda var cok fazla .
  Emar çekildik sonucunda doktor ölü kemik var yani Talus AVN Dedi . Hiperbarik Oksijen tedavisi önerdi .
  Bu süreçtede ayağıma basmaman yüklenmemem ve değneksiz yürümem
  gerektiğini söyledi .
  İlerde de ayağımı dondurmaları gerektiğini de belirtti .
  Bu işlem gereklimi ? dondurulmazsa nolur ?
  Merak ettiğim bu Talus AVN neden kaynaklı bi rahatsızlık ?
  Nasıl tedavi edilebilinir ?
  Bu oksijen tedavisinden sonra ağrılarım tamamen yok olurmu ?
  Başka bi tedavi seçeneği yokmu ?
  Yardımcı olursanız cok sevinirim . Teşekkürler .

 7. şükri ötlü diyor ki:

  sayın hocam ben siverekten yazıyorum kalçamda belirsiz bir nedenle agrı var doktora gittim kemik çürümesi teşhisi koydular bu operasyonu başarıyla gerçekleştirecek iyi doktorlar arıoyrum yardımcı olurmusunuz saygılarımla

 8. celil uygun diyor ki:

  slmlar herkese. babak yüz felci geçirdi bunun sonucunda ‘DELTACORTİL 5 MG’ KORTİZON tedavisi uygulamak zorunda kaldık. Almış olduğumuz bu kortizon tedavisi sonucunda kalça da kemik ölümü gerçekleşti.Ve şuan yürümekte zorlanıyor babam. Ve kalça protezi olmak zorunda yaşı 52 ama doktorlar dayanabildiğin son noktaya kadar dayanacaksın dediler. o yüzden şimdilik idare etmeye çalışıyor ama günlük hareketleri aşırı derecede kısıtlanmış durumda.o yüzden kortizon tedavisini almasa yüz felçi geçmeyecekti. ALDI bu sefer kalça protezi gerekecek. Bu durumda bize bitkisel yollardan yardımcı olabilecek olan varsa lütfen mail atanbilir mi. Yada başka bir bildiği olan varsa. Yani farklı bir tedavi şekli..Herkese acil şifalar dilerim.

 9. Tebriz Huseyinli diyor ki:

  benim ayak bileyimde 7 mm osteonekroz tesbit netdiler , nasil tedavi ola bilirim ? yardimci olursaniz cok sevinirim , Bakuden yaziyorum ,

 10. Tebriz Huseyinli diyor ki:

  panteraa_91@mail ru lutfen yardimci olun

 11. muhammet diyor ki:

  slm ayak bileği talus kubbesinde avn avasküler nokroz kemik ölümü dediler kıkırdaga cok yakın ne yapacam bilmiyorum agrım yok denecek kadar az kendine gecermi kapalı ameliyat var mı bilgisi olan yazsa memnun olurum

 12. ali gurses diyor ki:

  kalca larda omuzda ve dizlede osteonekroz var agrilarim var ama asiri degil suan ameliyat etmiyolar ama ksmiklerim daha bozulunca ameliyat olacam 34yasindayim bana ne onerirsiniz

 13. baha diyor ki:

  bi arkadasımda kemik cürümesi var doktora gitti hiç bi tedavisi falan yok ameliyat bile yapamayız dedi söyledikleri dogrumu bilgilendğirirseniz sevinirim saygılar…

 14. Ayşegül diyor ki:

  Slm herkese Allah şifalar versin bendede osteonekroz yani kemik ölümü var yukardaki arkadaşın belirttiği kortizon sebebi ile şuan yürümekte zorlanıyorum .Araştırarak keşfettiğim iki vitamin Yada gıda destegi ağrılarımı yok denecek kadar geçirdi ve MR sonuçlarında iyileşme görüldü hamile oldugum için ilacın birini içemiyorum başka ürünlerde. Fayda gören varsa lütfen paylaşabilirmi ?

 15. MERHABA; 10 AY ÖNCE YERE YIĞILARAK KALÇA VE KASIK BÖLGESİNDE AĞRILAR OLDU VE GİTTİKÇE ARTTI KEMİK ÇÜRÜMESİ TEŞHİSİ KONULDU AMELİYAT GEÇİRDİM SAĞ KALÇADAN SOL TARAFTADA OLDUĞU SÖYLENDİ AMELİYATTAN SONRA AĞRILARIM ÇOK FAZLA OLMAMAK SURETİYLE RAHATSIZ EDECEK KADAR VAR ŞUAN SOL KALÇA BÖLGESİNDE DE AĞRILAR OLUŞMAYA BAŞLADI ÖZELLİKLE KIŞIN UFACIK BİR SOĞUK ALGINLIĞINDA HEMEN AĞRILARIM ARTIYOR VE YÜRÜYEMEZ HALE GELİYORUM ÇALIŞMAK ZORUNDAYIM YAPMAM GEREKEN HERHANGİ BİR BAŞKA TEDAVİ YÖNTEMİ VARSA LÜTFEN SİZDEN GELECEK ÖNERİLERİ BEKLİYORUM YAŞIM 33 BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMİ VARSA BU BENİ AYRICA SEVİNDİRİR YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM. GERİ DÖNÜŞ BEKLİYORUM.

 16. orhan diyor ki:

  mrb ayşegül hanım kullandığınız vitaminleri yazabilirmisiniz

 17. mehmet tekeli diyor ki:

  benim talus kemiğim kırıldı ve kemiğin sadece iki kenarı yaşıyormuş bunu nasıl yaşatabiliriz bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim yada önerebileceğiniz bi doktor ismide olur bana sadece dondurursak ağrıların geçer diyorlar ben başka seçenek arıyorum ağrılara iyi kötü katlanıyorum şimdilik ama ileride dayanamayacak kadar olacak sanırım bi cevap verirseniz sevinirim

 18. Recep diyor ki:

  Ben 52 yaşındayım diz kapagımda kemik çürümesi var doktorlar protez takılması gerektiğini söyledi.bende ilaçla tedavi istiyorum bu mümkünmü?teşekkürler

 19. merve diyor ki:

  Mrb bn 20 yasindaym ayak parmagmin 2tanesi çürümüş denildi ama bi zararı olmazms diğer taraflara bulasirmi ilerde kötü bi durum olurmutam bi bilgm yok yapilack bişe

 20. recep kavut diyor ki:

  mrhba benim kardeşimde çok kötü kasık ağrıları var hangi dktora gittiysek herkes birşey söyledi en son protez dediler bunun başka çaresi yokmu rica etsem açıklama yaparmısınız bu arada kardeşim 26 yaşında baktıkça kahroluyorum

 21. Cansu24 diyor ki:

  Ayşegül hanim hangi vitamin ilaçlarını kullandınız bende de kemik ölümü var iki dizimde

 22. Ozcan diyor ki:

  mraba merve benim ayak parmaklarimdada varmus kemik olumu ama bnde daha onceden osteomyelitte vardi kafam karma karsik doktor ameliyat falan olcan diyor iskolojim alt ust bnm numaram bubu hastalikla ilgili konusmak isteyen varsa numaram bu 05423929154

 23. murat diyor ki:

  Merhaba bende de osteonekroz var her iki kalcada artik agrilarim cogaldi protez takilacak diyor doktorlar yasin daha34 peki ameliyatan sonra yüzde kaç rapor verirler bilgisi olan varmi emekli ederlermiş?

 24. irem diyor ki:

  MERHABA,BENİM ANNEMDE BACAK AĞRISI ŞİKAYETİ 2-3 SENEDİR VAR , HASTANEYE GİTMİŞTİ ANCAK TEŞHİS KONULAMADI , BUGÜN GİTTİGİNDE İSE OSTEONEKROZ DENMİŞ.. RİSKLİ BİR HASTALIK MIDIR? AMELİYAT ŞART MIDIR? AMELİYATSIZ TEDAVİNİN İMKANI VARMIDIR? TEŞEKKÜRLER İYİ GÜNLER..

 25. Özlem diyor ki:

  Slm ben 1 sene önce sol ayak bileğimden greft oldum şimdide sağ kalçam ve sağ ayak bileğimden olmam gerekiyormuş ayrıca ms hastasıyım. Ameliyatı çok mu zor ne yapmam gerek yardımcı olursanız sevinirim ?

Kemik Çürümesi, Kemik Ölümü ( Osteonekroz,) Hakkında Yorum Yap

Önemli Not : Yorumlarınız site yönetimi onayladıktansonra burada görünecektir. Bu sebeple yorumunuz onaylanana kadar tekrar aynı yorumu yollamayınız.