\n

Kemik Çürümesi, Kemik Ölümü ( Osteonekroz,)

Ekim 4th, 2010

Kemik Çürümesi, Kemik Ölümü ( Osteonekroz,)

 Daha çok kalça ekleminde, aktivite ile başlayan kasıkta hissedilen ağrılarla kendini belli eden kemik ölümü ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Kemik dokusu kan dolaşımı olan canlı bir yapıdır ve herhangi bir nedenle buradaki kan dolaşımı bozulursa kemik dokusu ölümü gerçekleşir. Kan dolaşımının bozulmasına bağlı olarak özellikle uyluk kemiğinin ucunda bulunan ve kalça eklemini oluşturan baş kısmında kemik çürümesi oluşur. Eklem yüzeyleri arasındaki uyumun bozulması sonucu da kalça ekleminde süratli bir kireçlenme ortaya çıkmaktadır. Bunu erken evrede kireçlenme ortaya çıkmadan hastalığın ilerleyişini durdurmak kemiğin çökmesini, eklem bozulmasını ve dolayısıyla eklem kireçlenmesini önlemek gerekir.

Tedavi uygulanmazsa kısa sürede kalça eklemi ileri derecede ağrılı bir hal alabilir. Kasıkta başlayan ağrı bunun ilk belirtisidir. Ağrılar git gide devamlı bir hal almaya başlar ve hastalık ilerledikçe geceleri de ağrılar devam eder. Hastalığın son evresinde kalça eklemi tamamen işe yaramaz hale gelir ve üzerine binen vücut yükünü taşıyamaz. Sonuçta hastanın tüm aktiviteleri kısıtlanır, ağrı var diye yürüyemez, hareket etmek istemez, bu defa da kaslar zayıflar, kullanılmayan kaslar zayıflayınca komplike sorunlar ortaya çıkar.

İnsanın aktif yaşamını sabote eden kemik çürümesi hastalığı ile mücadele etmek için erken evrede tanı konulması önem kazanır. Henüz eklemde bozulma- kireçlenme ortaya çıkmamış ise ve hasta 50 yaşın altında ise eklemi koruyucu tedavi uygulanır. Eklem koruyucu tedavide en çok başarı oranına sahip tedavi şeklicanlı kemik nakli tedavisidir. Canlı kemik nakli tedavisinde, bir ameliyatla kemiğin içindeki ölmüş kemik dokusu temizlenip, bacaktan atar ve toplar damarı ile birlikte bacak kemiğinden alınan parça kalça veya ölü kemik dokusu olan yere yerleştirilir. Bu işlem mikrocerrahi yöntemiyle  damarların kalçadaki aynı tür damarlara dikimiyle tamamlanır. Kısaca Osteonekroz hastalığında tedavi 4 evrede gerçekleşir.1. ve 2. evrelerde kemiğin çürümesini önlemek için çeşitli tedaviler uygulanır.3. evre ameliyatla sonuçlanır. 4. evrede kemik kaybedilmiştir. Ancak protez takılarak hastanın ileriki hayatını daha kolay sürdürmesine yardımcı olunur.

Kemik çürümesinin nedenleri: Kemik dokusu kan dolaşımı olan canlı bir yapıdır. Herhangi bir nedenle kan dolaşımının bozulması kemik dokusunun ölümüne sebep olur.  Kan dolaşımındaki bozukluğun bazen hiçbir nedeni bulunamaz. Bazen sistemik hastalıkların varlığı bunu yapar.

Kan dolaşımı bozukluğunun görülme sebeplerinden en fazla kortizon ilacı kullanımı sorumludur. Normal şartlarda kortizon çok kıymetli bir tedavi ilacıdır. Bazı hastalıklar sadece ve sadece kortizon ilacı ile tedavi edilebilir. Üstelik vücutta da kortizon hormonu böbreküstü bezinde salgılanmaktadır. Ama tedavi için ekstradan kortizon kullanımı kalça eklemleri başta olmak üzere,dizlerde omuz eklemlerinde bölgesel kemik ölümlerine yol açma gibi bir yan etkiye sahiptir.

Kalça eklemi ve diğer eklem ve kemiklerde protez takma aşamasına gelebilecek kadar zarar veren eylemler şunlardır: Aşırı sigara ve alkol kullanmak, kortizonlu ilaç kullanmak, hareketsiz yaşam tarzı…

Kemik çürümesine giden süreçte neden hemen protez takılmaz? Hastanın kalça eklemindeki probleme dayanabildiği ölçüde dayanması istenir. Protez takma yaşını mümkün olduğunca geciktirmek gibi bir seçimin nedeni genç yaştakilerde protezin ömrünün bitmesi nedeniyle tekrar yeni protez takmak gerekliliği doğurmasıdır. Bu da hem ekonomik yönüyle hem de tekrar ameliyat olma bakımından istenmeyen bir durum olur. Bütün bunlara rağmen mecburiyetler (trafik kazası geçirenler, çeşitli düşme ve çarpmalar sonucu eklem defomasyonu olanlar) karşısında protez takılması gereken durumlar ortaya her zaman çıkabilir ve protez takmak kaçınılmaz olur.

Protezlerin titanyum, krom molibden, paslanmaz çelik gibi materyallerden yapılan çeşitleri vardır. Protezler vücutta oldukça uzun zaman bir sorun çıkarmadan kalabilmektedir. Bu süre 15 yıl ile 25 yıl arasında değişir. Bu açıdan kalça ekleminde kullanılan protezlerin ve benzer protezlerin MR çekimine uyumlu olması istenir. İlerde MR çekilmesi gereken durumlar olabileceği göz önüne alınır. Paslanmaz çelikten yapılan protezler MR’ a uyumlu değildir.

Kimler Osteonekroz olmamak için daha dikkatli olmalıdır?

Kortizonla tedavi edilen kişiler, damar sağlıkları bozuk olanlar, damar iltihabı olan kişiler, şeker hastaları, romatizma özellikle eklem romatizması olan kişiler, alkol ve sigara kullananlar, yaşlılar ve kendini bu açıdan iyi hissetmeyenler muhtelif zamanlarda tüm vücudu kapsayan tetkiklerin yanında, kemik ve eklem tetkikleri için de hekimlere başvurmalıdırlar.

Kireçlenme olmaması için günlük hareketin yanısıra 20- 30 dakikalık egzersiz veya yürüyüşler -her durum için faydalı olduğu gibi-  osteonekrozda da (önlemek açısından) faydalı olur.

Nasıl beslenilmelidir? Damar sağlığını koruyan beslenme şekli benimsenmeli. Özellikle omega çeşitleri bağışıklık sistemini güçlendirip damar sağlığına da olumlu etkileri sebebiyle beslenme düzenimize dahil edilmelidir. Tüm besin gruplarından dengeli ve yeterli alınmalı, kemik ve eklemler için gerekli olan kalsiyum (kemik ve dişlerin en önemli yapı maddesi, kanda da yeterli miktarda olması gerekir, değilse kemikten çekilip kana verilmesi olur ki bu da kemik sağlığını olumsuz etkiler), fosfor (Kemik ve dişlerin yapı maddesidir, eksikliğinde eklem iltihabı da görülür), magnezyum (kasların düzenli çalışması, damarların esnekliğini artırma görevleri nedeniyle), demir (dokulara oksijen taşıyan mineral olduğu için), iyot (sinir ve kemik dokusunun yenilenmesindeki görevi nedeniyle) gibi mineraller, C vitamini, D vitamini, B grubu vitaminleri içeren yiyecekler beslenmemizde bulundurulmalıdır.

Kemik Çürümesi, Kemik Ölümü ( Osteonekroz,) Yorumları - 36 Yorum Yapılmış

 1. harun dedi ki:

  mrb harun 1ay önce kalça kemiklerimdn amaliyat oldum çürüyen bölgelre aşı yapıldı beş altı ay yüyümemem lazımmış pıroteze düşmeden çaresi var benimde kortizon ilaçlarından olmuş

 2. derviş adnan özalp dedi ki:

  beni sağ femur kemiğim 1996 da kırıldı.bir çok tedavi ve ameliyatın ardından kaynamadı.ve halende kaynamış değil.o bölgede kıkırdak doku oluşmuş.ayrıca sağ bacağım 10 cm den fazla kısa.yaşım 50.sağlık güvencem var.benim için neler yapılabilir.daha doğrusu yapılabilecek ne kalmış.

 3. cengiz çelebi dedi ki:

  merhaba.ben bir sene önce halı sahada sakatlan dım.Talus kemiğim üç yerden kırıldı.yanlız ben alçıya aldırmadan hiç bir tedavi görmeden 3-4 ay topallayarak geçti.yeni mr çektirdim.talus kemiğinin içi boş olduğu çürüme olduğu söylendi.ağrım yok bundan sonraki aşama ne olur acaba.inşallah beni rahatlatacak şeyler söylersiniz.

 4. selma dedi ki:

  iyi gunler ben selma benim sikayetim ayak bilegimde doku curumesi var yani kemik curumesi iki senedir ayriyor doktorum iki sefer filtresyon yapti yani igne ayak bilegime igne vurdu uc ay arayla birinci sefer iyiydi rahatlamistim ikiay kadar agrim olmadi iki ay sonra agrilarim tekrar basladi ve ikinci ignegi yapti ama herhangi bir faydasi olmadi ikinci ignenenin ve yeni filim cektirdim ve curumenin ilerlemis oldugunu soylediler agni anda fizik tedavi ugluyorum doktorum tavsiyesi uzerine sizden ricam bana gerekli bilgi verirmisiniz ne yapmam gerektigini nasil bir tedavi yontemi yapmam gerektigini yazarsaniz sevinirim tesekkur ederim yasim 43 yasindayim ve calisiyorum selamlar iyi gunler

 5. Hatice dedi ki:

  merhaba ben Hatice 33 yaşindayim size ben Münih’ten yazıyorum bel kemiğimde çürüme varmiş ve bel fitigimda artmış burda bir çok doktora göründüm ama bir cogu aynisini diyor amaleyet olursa 50%50 Sans veriyorlar saglikli ayaga kalmam İçin yada sakat kalabilirmissim cok caresizim ne yapacagimi bilmiyorum Allah Rizasi İçin banada bir Yol gösterseniz sevinirim Saglilar sunarim

 6. fatmana Bozkurt dedi ki:

  Selâmün aleyküm.bu sene başı kemik tümörü teşhisi konuldu sonra kemik ölümü denildi 5 buçuk cm olmuş.hastanede tedavi olacaksın denildi.hastane 6 ay daha bekliceksin hastalık ilerliyormu bakacaz dendi hiçbir tedavi ilaç vermediler bekliyorum.ben almanyadayim 42 yaşındayım. Bütün eklemlerimde kireçlenme eklem surtmesi var kas romatizmasi var hiç bir tedavi yapmıyorlar ağrı kesici alıyorum devamli.

 7. Bora dedi ki:

  Merhabalar iyi günler benim sol ayak baş parmağımın yanındaki yani 2 ci parmağım 1 seneden beri kemik geri kaymış gibi ve parmağım aşağı dogru duruyor 2 kat zaman zaman ağrım oluodu ama ciddiye almamıştım beze gibi şişikti yakın zamanda aynı yeri vurdum ve şişti şuan ağrısı var doktora gittim her halukarda ameliyat olacaksın dediler ama bu ameliyat geçici dediler sadece ağrıyı keseriz tekrar ağrır dediler ne yapmam gerek

  • hcuysal dedi ki:

   Merhabalar. Biz bilgilendirme amaçlı bir siteyiz. Doktorunuz ne dediyse odur. Olmadı başka bir uzman doktorun görüşüne başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun. Acil şifalar dileriz.

 8. Meriy dedi ki:

  Ben dogum yapali 3 ay oldu ve 3 aydır toparlayarak yürüyorum oturduğum yerden kalkamiyorum kalkinca hemen yuruyemiyorum 2 kez farklı doktora gittim oestropoz teşhisi koydu kendiliginden gecer dedi bebegimi emzirdigim için ilac vermedi sadece dinlen dedi çok acı cekiyorum kendimi ise yaramaz hissediyorum yardımcı olun lutfen

  • hcuysal dedi ki:

   Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun. Bebeğinizi de sağlıkla büyütün.
   Benim size önerim, Devlet Araştırma hastahanelerinin Ortopedi Ve Travmatoloji uzmanlarına gözükmeniz gerekmektedir. Şikayetiniz Çok fazlaysa emzirmeye ara verilebilir. Sonuçta sizin sağlıkla çocuğunuza bakmanız daha önemlidir. Selamlar.

 9. Meriy dedi ki:

  Osteonekroz yazacaktim yalnış yazmisim

Kemik Çürümesi, Kemik Ölümü ( Osteonekroz,) Hakkında Yorum Yap

Önemli Not : Yorumlarınız site yönetimi onayladıktansonra burada görünecektir. Bu sebeple yorumunuz onaylanana kadar tekrar aynı yorumu yollamayınız.