\n

Omega 3- 9 yağ asitleri

Mart 6th, 2010

Vücut için elzem yani dışardan besinlerle alınması zorunlu, vücutta sentezlenemeyen yağ asitleri vardır. Linolenik asit n-3  Omega 3 diye adlandırılır ve elzem yağ asitlerindendir.  Diğer elzem yağ asitleri ise linoleik asit  (zeytin yağında bulunur) ve arşidonik asittir. Linoleik yağ asit ve linolenik asit vücutta birlikte araşidonik asiti yapar.

Omega 3; keten tohumu ve diğer tohumlar, balık, soya, süt yağı, yumurta…gibi yiyeceklerde bulunur. Omega 9 zeytin ve zeytin yağında bulunur.

Genel olarak elzem yağ asitleri vücutta ; yağların damar içinde kolay akmasını sağlar, kolesterol metabolizmasında çalışırlar, Hücre zarının yapısına girerek dayanıklılığı ve işlevinde etkin görev alır. Retina ve beyin gelişiminde etkilidir. Hücrelerin hormonlara karşı cevaplarını ayarlayan hormon benzeri bileşikler olan prostaglantinlerin sentezinde görev alırlar. Yetersizliğinde  basit olarak gözlemlenebilen ciltte kuruma ve kanamalar, büyümede gerilik, kanda lipit taşınmasında bozukluklar görülür. Uzun vadede daha çeşitli sonuçları da olur.

Son araştırmalara göre  Omega 3 vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp ve damar sağlığı için gerekli olan yağ asitlerindendir. Kandaki kötü yağları ve yağ benzeri maddeleri (kolesterol ) iyi yağlara ve iyi kolesterole çevirmek için kullanılır. Karaciğer yağlanması ve iltihabı, şeker hastalıklarını önleme ve dengede tutma, hücre zarının yapısına katılarak hücre sağlığını koruma, böbrek sağlığını koruma, beyin gelişimi ve zeka gelişimi gibi pek çok alanda çalışan elzem  yağ asitlerindendir.

Omega 3 kapsülleri bir besindir ve biz bu besini doğal yolla alamaz duruma gelmiş bulunmaktayız. Kirlenen denizler, katkı maddeli besinler ve hormonlu, güvenli olmayan gıdalar sebebiyle vücuda yiyeceklerle alınması zorunlu olan ve vücutta sentezlenemeyen bu yağ asitlerini yiyeceklerle aldığımızı düşünsek bile saydığımız nedenlerle eksikliği görülmekte veya yapısı bozulmuş olarak almaktayız. Bu da beklenen sonuca ulaşamamakta, git gide sağlıksız nesiller ve pek çok hastalık olarak bize dönmektedir. Olumsuz etkileri olmayan güvenli açık deniz balıklarından elde edilen omega 3 yağ asitlerini kapsül halinde günlük öğünlerimizle duruma göre aç veya tok karnına almak mecburiyeti doğmuştur. Böylelikle daha iyi beslenen vücut, pek çok olumsuzluğu ya oluşmadan engellemiş oluyor, ya da zararın ilerlemesini durduruyor. Daha kaliteli yaşıyor, dinç  ve enerjik oluyoruz. Kullananlar aradaki farkı hemen farkederek sürekli kullanmaya başlıyorlar. Çünkü eskiden uyuşuk , yorgun vb olan vücut aktifleşiyor. Direnç yükseliyor. Verim artıyor.

Son araştırmalar da Omega yağ asitlerinin önemini pekiştiriyor. Her gün doktorların omega 3 yağ asitleri kullanılması yönünde tavsiyeleri çeşitli sağlık programlarından dinliyoruz.

Kategoriler : Yağlar

Omega 3- 9 yağ asitleri Hakkında Yorum Yap

Önemli Not : Yorumlarınız site yönetimi onayladıktansonra burada görünecektir. Bu sebeple yorumunuz onaylanana kadar tekrar aynı yorumu yollamayınız.